Zrodzeni do szabli

Moderator: shi-go

Awatar użytkownika
toyotomi
Administrator
Posty: 3395
Rejestracja: 08 mar 2016, 22:58
Lokalizacja: EU/de

Re: Zrodzeni do szabli

Postautor: toyotomi » 18 maja 2019, 9:55

Tomku.

Może i masz rację - może ten run będzie w stanie spłodzić kilku pasjonatów - rozumiejących w czym rzecz.
Tolerancyjny jestem - nawet nad-wyraz - a jedno co mnie dobija, to "podklejanie" jakiejkolwiek symboliki,
- nie tylko narodowej - ale każdej, pod dekorację.

.......no chyba że - gdzieś - sam się pogubiłem i dzisiejsze pojęcia są dla mnie kosmosem.
Sam już nie wiem......?????

pzdr.
stani
花は桜木人は武士

Erih
Posty: 933
Rejestracja: 16 kwie 2019, 20:37

Re: Zrodzeni do szabli

Postautor: Erih » 23 maja 2019, 22:58

Pietka, i tu z tobą się zgodzę. I sprzeciwię się Staniemu- albowiem ewolucja zdąża w jedną, i to pozytywną stronę. Kiedyś, tak we wczesnych latach dziewięćdziesiątych, dumą salonu nowobogackiego była wyklepana na kolanie katana. Potem, upowszechniły się właśnie inkryminowane Denixy- miernej jakości kopie broni historycznej. Ostatnimi czasy, coraz częściej zawisa na ich miejscu szabla polska - co oczywiste, i co w innych wątkach jest wałkowane- nie koniecznie szabla historyczna, ale częściej kopia - mniej lub bardziej udana. Niemniej, jest to renesans szacunku do naszej narodowej broni, i to na skalę istotną społecznie.
Pozdrawiam Marcin
PS a ilu z tych chętnych zdobędzie szablę historyczną, ilu zadowoli się kopiami, w sprawie stosunku do szabli większego znaczenia nie ma.

Awatar użytkownika
toyotomi
Administrator
Posty: 3395
Rejestracja: 08 mar 2016, 22:58
Lokalizacja: EU/de

Re: Zrodzeni do szabli

Postautor: toyotomi » 24 maja 2019, 18:12

Czołem Marcinie.
Erih pisze:albowiem ewolucja zdąża w jedną, i to pozytywną stronę.

Oby tak było, jak najbardziej jestem za tym.

Jednocześnie - od trendów estetyki, połączonej z dobrą lokatą [ w przypadku oryginałów ]
do pojęcia dumy narodowej - istnieje okrutna przepaść.
Nauczony doświadczeniem - tzw. obserwacji uczestniczącej - trochę cienko tę dumę narodową widzę.
...no ale to już jest mój - wyrobiony przez lata - sceptycyzm.
Erih pisze:Niemniej, jest to renesans szacunku do naszej narodowej broni, i to na skalę istotną społecznie.

Co z tego wyniknie, to dopiero czas pokaże.
Dzisiaj mamy run, na wszystko co można podpiąć pod przymiotnik "narodowy".
Wystarczy zobaczyć naszych dzielnych chłopców biegających w podkoszulkach z kotwicą Polski Walczącej.
Nie wszyscy wiedzą do końca, o co chodzi - no ale to "symbol narodowy" - więc tak trzeba.

Erih pisze:ilu z tych chętnych zdobędzie szablę historyczną, ilu zadowoli się kopiami, w sprawie stosunku do szabli większego znaczenia nie ma.

Rzecz jasna - to tylko kwestia większej lub mniejszej gotówki.

Trzymam kciuki za tę "dumę narodową". Tak jak pisał Tomek - może coś się z tego wykluje.

pzdr.
stani
花は桜木人は武士

Erih
Posty: 933
Rejestracja: 16 kwie 2019, 20:37

Re: Zrodzeni do szabli

Postautor: Erih » 24 maja 2019, 22:27

Czołem towarzystwu.
Podzielam nadzieję, że będzie lepiej, a nawet bardzo dobrze.
Tytułem eksperymentu, podesłałem młodemu gniewnemu z rodziny link do ostatniego "odkrycia" Staniego- owej "karabeli".
Młody szybko mi odpisał - i to niezbyt cenzuralnie, co sądzi o owym szablisku. A wiedzy ma tyle co ode mnie i swego dziadka zasłyszał.
Ostatnio zmieniony 27 maja 2019, 16:39 przez Erih, łącznie zmieniany 1 raz.

bialabr
Posty: 79
Rejestracja: 03 wrz 2018, 20:37
Lokalizacja: PL

Re: Zrodzeni do szabli

Postautor: bialabr » 25 maja 2019, 20:09

Podesłałem link- "kogo, co" (biernik) :-) Jak już ma być "narodowo", to niech i język będzie poprawny. To pierwszy objaw patriotyzmu, później idą sprawy materialne, szable i inne... Bez urazy, mam nadzieję...
pzdr. B.

Beszamel7
Posty: 159
Rejestracja: 06 paź 2016, 22:09

Re: Zrodzeni do szabli

Postautor: Beszamel7 » 11 lis 2019, 12:12

Witam Waszmościowie!
Gdyby ktoś jeszcze nie wiedział - informuję, iż 10 grudnia o godzinie 21:00 na kanale History, premiera filmu ,,Zrodzeni do szabli".

Pozdrawiam,
Beszamel7

Awatar użytkownika
toyotomi
Administrator
Posty: 3395
Rejestracja: 08 mar 2016, 22:58
Lokalizacja: EU/de

Re: Zrodzeni do szabli

Postautor: toyotomi » 11 lis 2019, 18:39

Czołem Beszamelu.

Kopiaste podziękowania za cynk - nie byłem w temacie na bieżąco.

pzdr.
stani
花は桜木人は武士

Erih
Posty: 933
Rejestracja: 16 kwie 2019, 20:37

Re: Zrodzeni do szabli

Postautor: Erih » 20 lut 2021, 23:18

Czołem towarzystwu.
Z przyjemnością raportuję, że kolejna osoba szablowym tematem została zarażona. Co prawda na poziomie kopii naściennej - ale cóż, kolega wolne środki przeznacza głównie na nowocześniejsze uzbrojenie. Znaczy, na kolejny pistolet/karabin czy inną armatę... Ale potrzebę posiadania symbolicznej choćby szabli - poczuł jak kot kocimiętkę.
Duch w narodzie nie umarł.
Pozdrawiam Marcin
PS Ostatnio dużo się gada jakoby naród polski pochodził od chłopów. W przygniatającym procencie.
Nawet jeśli tak (a tezę tę uważam za fałszywą) to owa "kultura chłopska" to jednak po prostu uboższa krewna "kultury szlacheckiej" bo i skąd chłop miał czerpać kulturalne wzorce jak nie z sąsiedniego dworu?

Erih
Posty: 933
Rejestracja: 16 kwie 2019, 20:37

Re: Zrodzeni do szabli

Postautor: Erih » 03 wrz 2021, 20:14

Czołem Towarzystwu.
My tu sobie dywagujemy o dosyć jednak niszowym, acz fajnym, filmie, tymczasem szable grają już w reklamach McDonalda... :lol:
To dopiero jest signum temporis!
Pozdrawiam Marcin


Wróć do „Biała broń w filmie.”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość