Szable Wojska Polskiego 1918-1939

Moderatorzy: Hermann, Hary.Z

Awatar użytkownika
radko7
Posty: 328
Rejestracja: 03 lip 2017, 20:50
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Szable Wojska Polskiego 1918-1939

Postautor: radko7 » 13 maja 2019, 11:24

Pewnie Ameryki nie odkryję, bo Ci którzy interesują się tematyką zapewne słyszeli o premierze: http://fundacjappp.pl/2019/03/13/nasza- ... podleglej/

Wcześniej autor wydał książkę o Polskich bagnetach, 25 maja premiera książki o szabelkach, a bodajże na przyszły rok planowana jest publikacja o kordzikach WP.

Infor na temat ksiązki tutaj: https://niepodlegla.gov.pl/wydarzenia/u ... uKpYYz_jYs

Jakieś opinie o publikacjach autora?
Nieustannie poszukuję niemieckiej szabli paradnej 8-)
Pozdrawiam, Radek.

Awatar użytkownika
toyotomi
Administrator
Posty: 3395
Rejestracja: 08 mar 2016, 22:58
Lokalizacja: EU/de

Re: Szable Wojska Polskiego 1918-1939

Postautor: toyotomi » 13 maja 2019, 17:26

Czołem Radku.

Nie potrafię nic powiedzieć na temat publikacjach Janusza Jarosławskiego.
Żadna z jego książek nie trafiła - jeszcze - w moje ręce.
Odnoszę wrażenie - że autor nie zaskoczy niczym nowym, ani żadną rewelacją w informacjach.
Ale...nie przesądzam - najpierw trzeba zobaczyć.

pzdr.
stani
花は桜木人は武士

MarekZ
Posty: 3
Rejestracja: 02 sie 2019, 17:10

Re: Szable Wojska Polskiego 191og8-1939

Postautor: MarekZ » 16 sie 2019, 16:43

Czołem,
książki o szablach jeszcze nie nabyłem... Choć książka o bagnetach stoi na mojej półce od swojej internetowej premiery...
I na podstawie tej ostatniej się wypowiem...
Ogólnie, to jak wszytko, co wychodzi i wyszło dotychczas w Polsce... I to bez względu na to, kto jest autorem. To nie jest żadna monografia, a jest to raczej katalog, pewnie bardziej, niż mniej, przypadkowego zbioru, autora publikacji i ludzi, którzy zgodzili się mu się swoje zbiory udostępnić. O wielu wzorach ani słowa, a wiele obcych wzorów zilustrowanych egzemplarzami, które nigdy W.P. na oczy nie widziały...
Ale, za jedną rzecz, wielki szacunek dla Autora... za reprodukcje dokumentów ze zbiorów C.A.W. w formie fotokopii... Które każdy sam może ocenić :)
Pzdr,
Marek

Awatar użytkownika
toyotomi
Administrator
Posty: 3395
Rejestracja: 08 mar 2016, 22:58
Lokalizacja: EU/de

Re: Szable Wojska Polskiego 1918-1939

Postautor: toyotomi » 16 sie 2019, 19:40

Czołem Marku.
MarekZ pisze:Ogólnie, to jak wszytko, co wychodzi i wyszło dotychczas w Polsce... I to bez względu na to, kto jest autorem. To nie jest żadna monografia, a jest to raczej katalog,

Masz dużo racji w tym stwierdzeniu.
Praktycznie wszystko co teraz wychodzi - to kolorowe katalogi.
Nie jest to do końca złe. Młodzi hobbyści mogą coś poczytać, ale to tak - tylko - na początek "drogi".
Taka komercja zaczęła się w latach 90-tych XX w. Od tej pory nie kupiłem - praktycznie - żadnej pozycji.
Albo przedruki wcześniejszych prac, albo kolorowe "katalogi", nic - dla mnie - nie wnoszące.
Wcześniejsze lata 60-te, 70-te - pomimo niszowości tematu - jakim był "broń biała" - nie były najgorsze.
Można było zdobyć akademickie opracowania - udostępniane w księgarniach - ściśle tematycznie - monograficzne.
Gdzie to wszystko "umarło"....??? - nie mam pojęcia.

pzdr.
stani.
花は桜木人は武士

Oficer56
Posty: 611
Rejestracja: 30 lip 2017, 12:25

Re: Szable Wojska Polskiego 1918-1939

Postautor: Oficer56 » 16 sie 2019, 21:06

Czołem .
Mam tę pozycję. Niestety- opinia o tej książce nie jest najlepsza. Podobno Pan Jarosławski za mocno dał wiary przedstawicielom MWP a nie rzeczywistym praktykom . Ja wiem o dwóch bublach a podobno jest więcej. Dla mnie coś wnosi dobrego i złego. Sama forma w miarę odpowiada ni - pokazane są sygnowania i najważniejsze elementy broni. Białe tło nie koniecznie jest odpowiednie do prezentacji .
Osobiście wolę nowe wydania albumowe pod warunkiem ,że zawierają prawdę. Zdjęcia są niewspółmiernie lepsze od tych z lat 60 i 70-tych i bardziej odzwierciedlają rzeczywisty obraz prezentowanej broni.

Pozdrawiam.
Zbyszek

Awatar użytkownika
toyotomi
Administrator
Posty: 3395
Rejestracja: 08 mar 2016, 22:58
Lokalizacja: EU/de

Re: Szable Wojska Polskiego 1918-1939

Postautor: toyotomi » 16 sie 2019, 21:27

Czołem Zbyszku.

Nie tylko to wydanie o bagnetach zawiera buble.
Wydania o broni długiej, również nie są najlepsze merytorycznie.
A szczytem, to bywa prezentacja replik na zdjęciach, opisywanych jak oryginały.
Oficer56 pisze:Zdjęcia są niewspółmiernie lepsze od tych z lat 60 i 70-tych

Rzecz jasna - gdzie równać się starym - analogowym - zdjęciom, do współczesnej cyfry.
Jednocześnie, te stare wydania zawierają lepszy materiał tekstowy / merytoryczny.
Dzisiaj nikt nie ma czasu i ochoty na takie opracowania. Po prostu nikomu się nie opłaca.
Oficer56 pisze:Białe tło nie koniecznie jest odpowiednie do prezentacji .

Mam to samo odczucie - najczęściej używam kol. szarych i grafitowych.

pzdr.
stani
花は桜木人は武士

Suchy7791
Posty: 17
Rejestracja: 02 sie 2018, 7:13

Re: Szable Wojska Polskiego 1918-1939

Postautor: Suchy7791 » 17 gru 2019, 21:00

Witam Panów.
Postanowiłem się "podpiąć" pod temat.Nie ma sensu tworzyć kolejnych tematów(chyba :) ).
Planowałem zakupić książki Pana Jarosławskiego na temat właśnie szabel...
Jednak po zastanowieniu...stwierdziłem że może jednak się wstrzymam z zakupem,może któryś z bardziej doświadczonych Kolegów poleci inne wypracowania,autorów.
Ps.Posiadam wypracowania Pana Jarosławskiego na temat bagnetów i moim zdaniem bardzo przypominają książki Pana Królikiewicza.

Awatar użytkownika
Hermann
Posty: 431
Rejestracja: 10 mar 2016, 22:27
Lokalizacja: EU/Dolnyśląsk
Kontaktowanie:

Re: Szable Wojska Polskiego 1918-1939

Postautor: Hermann » 17 gru 2019, 22:52

Suchy7791 pisze:Ps.Posiadam wypracowania Pana Jarosławskiego na temat bagnetów i moim zdaniem bardzo przypominają książki Pana Królikiewicza.


Dokładnie tak, rzekł bym "odświeżony Królikiewicz", czyli bez rewelacji, ale mimo wszystko wolę Królikiewicza :D

Erih
Posty: 933
Rejestracja: 16 kwie 2019, 20:37

Re: Szable Wojska Polskiego 1918-1939

Postautor: Erih » 21 gru 2019, 0:28

toyotomi pisze:Czołem Zbyszku.

Oficer56 pisze:Zdjęcia są niewspółmiernie lepsze od tych z lat 60 i 70-tych

Rzecz jasna - gdzie równać się starym - analogowym - zdjęciom, do współczesnej cyfry.
i


Jako praktyk w dziedzinie fotografii, nie zgodzę się. Fotografowanie na materiałach światłoczułych, dawało ogromną wierność i dokładność - jeżeli zrobiono to dobrze. Problemem w starszych publikacjach nie była jakość fotografii, lecz jakość druku.

Awatar użytkownika
Lygi
Posty: 42
Rejestracja: 05 gru 2019, 18:10

Re: Szable Wojska Polskiego 1918-1939

Postautor: Lygi » 26 gru 2019, 21:49

Mam tą książkę. I mam też jedną uwagę do niej. Bardzo dużo uwagi w niej jej jest poświęcone szablom pamiątkowym które występują w jednej sztuce. To na pewno ciekawostka dla miłośników broni białej, ale szable te nie tworzą żadnego materiału porównawczego dla kolekcjonerów. Jest też w/g mnie za dużo uwagi poświęconej szablom obcym.

Z drugiej strony zabrakło miejsca choćby dla półszabel wz.21 które choćby służyły w żandarmerii wojskowej, a których jest sporawo na rynku kolekcjonerskim i dla paru innych odmian szabli wz.21 które są spotykane w kolekcjach.

Książka ta raczej powinna nosić tytuł "Najciekawsze okazy szabel w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego" a nie " Szable WP 1918-1939" bo na pewno nie pokazuje wszystkiego co zawiera się w tytule książki,

Awatar użytkownika
pietka
Posty: 393
Rejestracja: 19 sie 2016, 23:05
Kontaktowanie:

Re: Szable Wojska Polskiego 1918-1939

Postautor: pietka » 27 gru 2019, 23:24

Czołem Waszym Mościom!
O książkach pana Jarosławskiego już pisałem, i nie będę się powtarzał, ale jeżeli szukacie dobrego, merytorycznego opracowania o polskich bagnetach, to są dwie dostępne prace warte polecenia. Pierwsza to tom 88 Wielkiej Encyklopedii Uzbrojenia Września 1939, pt. „Bagnety”, a druga, wg mnie najlepsza w ostatnim (30 lat) czasie to „Bagnety w armii II RP”, Piotr Orman. Cykl 5 części opublikowany w miesięczniku Odkrywca 2009/2010. Generalnie niszowe publikacje, ale warto poszperać i dodać do biblioteki. Na pewno wniosą dużo więcej wiedzy niż wspomniane tu książki. W ogóle w Odkrywcy jest sporo dobrych publikacji. Ostatnio dogłębnie i szeroko omówiono „pierwszy” bagnet II RP, tzw. 71/98. Polecam.
Pozdrawiam
Tomek
pietka.pol.pl

bert.f
Posty: 67
Rejestracja: 17 sty 2017, 18:01
Lokalizacja: Lubelska Wieś

Re: Szable Wojska Polskiego 1918-1939

Postautor: bert.f » 28 gru 2019, 21:12

W życiu bym nie pomyślał o " czerpaniu wiedzy " z komercyjnych wydawnictw by nie powiedzieć kolorowych magazynów, ale Tomasza się posłucham WEUW 39 tom 88 już zakupiony . Panie Tomku które to numery OD co by nie kupować całych roczników ?

Awatar użytkownika
pietka
Posty: 393
Rejestracja: 19 sie 2016, 23:05
Kontaktowanie:

Re: Szable Wojska Polskiego 1918-1939

Postautor: pietka » 28 gru 2019, 21:55

Czołem!
Odkrywca 11/2009, 12/2009, 02/2010, 04/2010 i 06/2010
Pozdrawiam
Tomek
pietka.pol.pl

bert.f
Posty: 67
Rejestracja: 17 sty 2017, 18:01
Lokalizacja: Lubelska Wieś

Re: Szable Wojska Polskiego 1918-1939

Postautor: bert.f » 28 gru 2019, 22:20

Szczerze powiedziawszy nie " zbieram" Polskiej broni, po prostu mnie na to nie stać . Literatura to inna bajka ,jeśli jest wartościowa to trzeba to mieć. Dziękuję za info. Pozdrawiam Robert


Wróć do „Literatura tematyczna - broń biała”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość