Kordy, tasaki - jak to połapać?

Moderatorzy: Hermann, Hary.Z

Erih
Posty: 933
Rejestracja: 16 kwie 2019, 20:37

Kordy, tasaki - jak to połapać?

Postautor: Erih » 28 kwie 2019, 21:04

Bardzo proszę o wyklarowanie! Do tej pory żyłem w przekonaniu, że kord to broń biała, o głowni średniej długości w typie miecza, czyli prosta i obusieczna. Tasak - analogicznie, ale głownia jednosieczna, w typie noża czy też skróconego pałasza. Tymczasem widuję kwiatki jak to
https://myvimu.com/exhibit/54737403-tas ... -artylerii i zastanawiam się co o tym myśleć. Ktoś rozwieje moje wątpliwości?
Ostatnio zmieniony 29 kwie 2019, 21:25 przez Erih, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
toyotomi
Administrator
Posty: 3395
Rejestracja: 08 mar 2016, 22:58
Lokalizacja: EU/de

Re: Kordy, tasaki - jak to połapać?

Postautor: toyotomi » 29 kwie 2019, 16:28

Czołem Erich.

Odwieczny problem wyższości Świąt Bożego Narodzenia na Świętami Wielkiej Nocy...... ;)
Kord i tasak - na przestrzeni dziejów broni białej przechodziły rożne mutacje pod względem rodzaju konstrukcji.
A samo nazewnictwo - kord czy tasak - związane było z rejonem geograficznym występowania tej broni.
Oraz z czasem występowania w europejskim kręgu kulturowym.

Kord -
Gotyk - krótki miecz lub dłuższy sztylet o głowni obosiecznej - nazywany również puginałem.
Renesans - długi nóż o jednosiecznej głowni z lekką krzywizną.
Broń używana przez niższe warstwy społeczne. W kręgu germańskim "Bauerwaffe" - broń chłopska.
1.kord.JPG

Klasycyzm/Secesja - głownia jedno lub obosieczna, prosta lub lekko zakrzywiona.
W różnych kręgach kulturowych występuje pod różnymi nazwami - broń myśliwska.
Obecnie nazwę - kord - przyjmuje się dla broni cywilnej, nie powiązanej z uzbrojeniem armijnym.

Tasak -
Pomijając narzędzie kuchenne - tasak jako broń pojawił się dosyć wcześnie.
Średniowiecze - broń średnio długa o prostej głowni rozszerzającej się ku sztychowi.
Pod koniec XV wieku, ten typ konstrukcyjny zanika.
1.tasak.JPG

Klasycyzm/Secesja - rodzaj krótkiej szabli używanej przez janczarów.
Od XIX wieku - rodzaj krótkiej szabli o głowni jednosiecznej, prostej bądź o niewielkiej krzywiźnie.
Jak również rodzaj krótkiego miecza o głowni obosiecznej. W armii jest to broń / narzędzie.
Dla oddziałów i formacji "roboczych" - saperzy, pionierzy i wszelkiej maści stolarze, cieśle i dekarze.
Obecnie nazwę - tasak - przyjmuje się dla broni armijnej.

pzdr.
stani

PS
Krócej się nie da. A duże opracowanie - kord / tasak - to około 280 stron.
Jeżeli możesz, to popraw linka - nie działa.
花は桜木人は武士

Erih
Posty: 933
Rejestracja: 16 kwie 2019, 20:37

Re: Kordy, tasaki - jak to połapać?

Postautor: Erih » 29 kwie 2019, 21:36

Dzięki!
Czyli w zależności od okresu, definicja zmienia się. Pociągnę jednak temat, myślę że się nie obrazisz. Jak więc nazwać broń średniowieczną, lub renesansową, o średnio długiej głowni, prostej, jednosiecznej? Bo określenie "nóż bojowy" wydaje mi się cokolwiek... nieścisłe.
Pozdrawiam Marcin
PSTo opracowanie jest dostępne po polsku, rosyjsku lub angielsku?

Awatar użytkownika
toyotomi
Administrator
Posty: 3395
Rejestracja: 08 mar 2016, 22:58
Lokalizacja: EU/de

Re: Kordy, tasaki - jak to połapać?

Postautor: toyotomi » 30 kwie 2019, 17:16

Czołem.
Erih pisze:Jak więc nazwać broń średniowieczną, lub renesansową, o średnio długiej głowni, prostej, jednosiecznej?

Wszystko zależy z jakiego rejonu geograficznego pochodzi ta broń.
Z pewnością będzie to rodzaj kordelasa, a typ konstrukcyjny może powiedzieć - czy cywilny, czy armijny.

pzdr.
stani
花は桜木人は武士

Erih
Posty: 933
Rejestracja: 16 kwie 2019, 20:37

Re: Kordy, tasaki - jak to połapać?

Postautor: Erih » 30 kwie 2019, 20:20

Salve.
Czy cywilny, czy armijny dla średniowiecza to możemy sobie pogdybać. Kordów/tasaków używali zarówno cywile jak i wojskowi. Natomiast kordelas, inaczej półszabla, to chyba nie ta epoka. W poprzednim poście napisałeś że tasak średniowieczny miał głownię rozszerzającą się ku sztychowi. Tymczasem, ja widziałem wielokrotnie takową jednosieczną broń bez rozszerzenia przy sztychu.
Obszar: Bałkany.
Pozdrawiam Marcin

Awatar użytkownika
toyotomi
Administrator
Posty: 3395
Rejestracja: 08 mar 2016, 22:58
Lokalizacja: EU/de

Re: Kordy, tasaki - jak to połapać?

Postautor: toyotomi » 30 kwie 2019, 21:14

Czołem Marcinie.

Napisałem również
toyotomi pisze:Krócej się nie da. A duże opracowanie - kord / tasak - to około 280 stron.

A także to, że każdy krąg kulturowy posiadał swoje typy broni, które dziś możemy zaklasyfikować do kordów bądź tasaków.
Erih pisze: Natomiast kordelas, inaczej półszabla, to chyba nie ta epoka.

Termin - półszabla - dla kordelasa, to tylko jeden z wielu terminów - dotyczący specyficznej konstrukcji.
Nie każdy kordelas był półszablą, nie każda półszabla - kordelasem.
A z samym kordelasem mamy do czynienia już od średniowiecza.
Erih pisze:widziałem wielokrotnie takową jednosieczną broń bez rozszerzenia przy sztychu.
Obszar: Bałkany.

Nic w tym dziwnego - takowe też bywały.
W moim wpisie posłużyłem się charakterystyczną konstrukcją tasaka - dla porównania z kordem.

pzdr.
stani
花は桜木人は武士

Erih
Posty: 933
Rejestracja: 16 kwie 2019, 20:37

Re: Kordy, tasaki - jak to połapać?

Postautor: Erih » 15 maja 2019, 23:12

Salve, Toyotomi. Drążył będę. Pomijając XIX wiek, gdzie mamy specyficzną nomenklautrę (pierwsze próby ujęcia broni białej w ramach jakiejś typologii, jakąś systematykę, nie do końca logiczną, ale jest), niemniej mnie interesuje, jak klasyfikować broń wcześniejszą, średniowieczną czy renesansową?
Zwłaszcza że w tych okresach rozmaite głownie były oprawiane w rozmaity sposób, zależny i od kręgu kulturowego, i od pomysłu użytkownika
Pozdrawiam Marcin


Wróć do „Europa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość