Kordy, tasaki - jak to połapać?

Moderatorzy: Hermann, Hary.Z

Erih
Posty: 942
Rejestracja: 16 kwie 2019, 20:37

Kordy, tasaki - jak to połapać?

Postautor: Erih » 28 kwie 2019, 21:04

Bardzo proszę o wyklarowanie! Do tej pory żyłem w przekonaniu, że kord to broń biała, o głowni średniej długości w typie miecza, czyli prosta i obusieczna. Tasak - analogicznie, ale głownia jednosieczna, w typie noża czy też skróconego pałasza. Tymczasem widuję kwiatki jak to
https://myvimu.com/exhibit/54737403-tas ... -artylerii i zastanawiam się co o tym myśleć. Ktoś rozwieje moje wątpliwości?
Ostatnio zmieniony 29 kwie 2019, 21:25 przez Erih, łącznie zmieniany 1 raz.

Online
Awatar użytkownika
toyotomi
Administrator
Posty: 3410
Rejestracja: 08 mar 2016, 22:58
Lokalizacja: EU/de

Re: Kordy, tasaki - jak to połapać?

Postautor: toyotomi » 29 kwie 2019, 16:28

Czołem Erich.

Odwieczny problem wyższości Świąt Bożego Narodzenia na Świętami Wielkiej Nocy...... ;)
Kord i tasak - na przestrzeni dziejów broni białej przechodziły rożne mutacje pod względem rodzaju konstrukcji.
A samo nazewnictwo - kord czy tasak - związane było z rejonem geograficznym występowania tej broni.
Oraz z czasem występowania w europejskim kręgu kulturowym.

Kord -
Gotyk - krótki miecz lub dłuższy sztylet o głowni obosiecznej - nazywany również puginałem.
Renesans - długi nóż o jednosiecznej głowni z lekką krzywizną.
Broń używana przez niższe warstwy społeczne. W kręgu germańskim "Bauerwaffe" - broń chłopska.
1.kord.JPG

Klasycyzm/Secesja - głownia jedno lub obosieczna, prosta lub lekko zakrzywiona.
W różnych kręgach kulturowych występuje pod różnymi nazwami - broń myśliwska.
Obecnie nazwę - kord - przyjmuje się dla broni cywilnej, nie powiązanej z uzbrojeniem armijnym.

Tasak -
Pomijając narzędzie kuchenne - tasak jako broń pojawił się dosyć wcześnie.
Średniowiecze - broń średnio długa o prostej głowni rozszerzającej się ku sztychowi.
Pod koniec XV wieku, ten typ konstrukcyjny zanika.
1.tasak.JPG

Klasycyzm/Secesja - rodzaj krótkiej szabli używanej przez janczarów.
Od XIX wieku - rodzaj krótkiej szabli o głowni jednosiecznej, prostej bądź o niewielkiej krzywiźnie.
Jak również rodzaj krótkiego miecza o głowni obosiecznej. W armii jest to broń / narzędzie.
Dla oddziałów i formacji "roboczych" - saperzy, pionierzy i wszelkiej maści stolarze, cieśle i dekarze.
Obecnie nazwę - tasak - przyjmuje się dla broni armijnej.

pzdr.
stani

PS
Krócej się nie da. A duże opracowanie - kord / tasak - to około 280 stron.
Jeżeli możesz, to popraw linka - nie działa.
花は桜木人は武士

Erih
Posty: 942
Rejestracja: 16 kwie 2019, 20:37

Re: Kordy, tasaki - jak to połapać?

Postautor: Erih » 29 kwie 2019, 21:36

Dzięki!
Czyli w zależności od okresu, definicja zmienia się. Pociągnę jednak temat, myślę że się nie obrazisz. Jak więc nazwać broń średniowieczną, lub renesansową, o średnio długiej głowni, prostej, jednosiecznej? Bo określenie "nóż bojowy" wydaje mi się cokolwiek... nieścisłe.
Pozdrawiam Marcin
PSTo opracowanie jest dostępne po polsku, rosyjsku lub angielsku?

Online
Awatar użytkownika
toyotomi
Administrator
Posty: 3410
Rejestracja: 08 mar 2016, 22:58
Lokalizacja: EU/de

Re: Kordy, tasaki - jak to połapać?

Postautor: toyotomi » 30 kwie 2019, 17:16

Czołem.
Erih pisze:Jak więc nazwać broń średniowieczną, lub renesansową, o średnio długiej głowni, prostej, jednosiecznej?

Wszystko zależy z jakiego rejonu geograficznego pochodzi ta broń.
Z pewnością będzie to rodzaj kordelasa, a typ konstrukcyjny może powiedzieć - czy cywilny, czy armijny.

pzdr.
stani
花は桜木人は武士

Erih
Posty: 942
Rejestracja: 16 kwie 2019, 20:37

Re: Kordy, tasaki - jak to połapać?

Postautor: Erih » 30 kwie 2019, 20:20

Salve.
Czy cywilny, czy armijny dla średniowiecza to możemy sobie pogdybać. Kordów/tasaków używali zarówno cywile jak i wojskowi. Natomiast kordelas, inaczej półszabla, to chyba nie ta epoka. W poprzednim poście napisałeś że tasak średniowieczny miał głownię rozszerzającą się ku sztychowi. Tymczasem, ja widziałem wielokrotnie takową jednosieczną broń bez rozszerzenia przy sztychu.
Obszar: Bałkany.
Pozdrawiam Marcin

Online
Awatar użytkownika
toyotomi
Administrator
Posty: 3410
Rejestracja: 08 mar 2016, 22:58
Lokalizacja: EU/de

Re: Kordy, tasaki - jak to połapać?

Postautor: toyotomi » 30 kwie 2019, 21:14

Czołem Marcinie.

Napisałem również
toyotomi pisze:Krócej się nie da. A duże opracowanie - kord / tasak - to około 280 stron.

A także to, że każdy krąg kulturowy posiadał swoje typy broni, które dziś możemy zaklasyfikować do kordów bądź tasaków.
Erih pisze: Natomiast kordelas, inaczej półszabla, to chyba nie ta epoka.

Termin - półszabla - dla kordelasa, to tylko jeden z wielu terminów - dotyczący specyficznej konstrukcji.
Nie każdy kordelas był półszablą, nie każda półszabla - kordelasem.
A z samym kordelasem mamy do czynienia już od średniowiecza.
Erih pisze:widziałem wielokrotnie takową jednosieczną broń bez rozszerzenia przy sztychu.
Obszar: Bałkany.

Nic w tym dziwnego - takowe też bywały.
W moim wpisie posłużyłem się charakterystyczną konstrukcją tasaka - dla porównania z kordem.

pzdr.
stani
花は桜木人は武士

Erih
Posty: 942
Rejestracja: 16 kwie 2019, 20:37

Re: Kordy, tasaki - jak to połapać?

Postautor: Erih » 15 maja 2019, 23:12

Salve, Toyotomi. Drążył będę. Pomijając XIX wiek, gdzie mamy specyficzną nomenklautrę (pierwsze próby ujęcia broni białej w ramach jakiejś typologii, jakąś systematykę, nie do końca logiczną, ale jest), niemniej mnie interesuje, jak klasyfikować broń wcześniejszą, średniowieczną czy renesansową?
Zwłaszcza że w tych okresach rozmaite głownie były oprawiane w rozmaity sposób, zależny i od kręgu kulturowego, i od pomysłu użytkownika
Pozdrawiam Marcin


Wróć do „Europa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość