Niemiecki bagnet z łańcuchem(Pytanie do Hermann-a)

Moderatorzy: Hermann, Hary.Z

Suchy7791
Posty: 17
Rejestracja: 02 sie 2018, 7:13

Niemiecki bagnet z łańcuchem(Pytanie do Hermann-a)

Postautor: Suchy7791 » 20 sty 2019, 23:41

Witam Kolegów.
Jak w temacie,jestem posiadaczem takiego właśnie bagnetu.
http://forum.ioh.pl/viewtopic.php?t=38177
Czy mają Koledzy więcej informacji na temat takich bagnetów,jak przedstawiony w linku?Kiedyś wyczytałem(nie pamiętam gdzie) że są to oryginalne bagnety z dodanym łańcuchem i dawane jako upominki.Tak więc...łańcuch to dodatek powojenny czy też nieregulaminowy z epoki?
Ps.Zdjęcia mojego wstawię za kilka godzin ;)

Awatar użytkownika
Hermann
Posty: 431
Rejestracja: 10 mar 2016, 22:27
Lokalizacja: EU/Dolnyśląsk
Kontaktowanie:

Re: Niemiecki bagnet z łańcuchem(Pytanie do Hermann-a)

Postautor: Hermann » 21 sty 2019, 10:03

Czołem,
zostałem wywołany do odpowiedzi, więc postaram się odpowiedzieć. Od mojej dyskusji z Jackiem o tym bagnecie minęło ładnych parę wiosen, ale pomimo iż szukałem szerszych informacji na ten właśnie temat takowych nie znalazłem. Pytanie do "Suchego", czy Twój łańcuszek jest sygnowany odbiorem WaA na elemencie, który wchodzi w mocowanie szyny w bagnecie ?

Suchy7791
Posty: 17
Rejestracja: 02 sie 2018, 7:13

Re: Niemiecki bagnet z łańcuchem(Pytanie do Hermann-a)

Postautor: Suchy7791 » 21 sty 2019, 14:20

Witam.
Niestety nie widzę żadnych oznaczeń...
Załączniki
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg

bert.f
Posty: 67
Rejestracja: 17 sty 2017, 18:01
Lokalizacja: Lubelska Wieś

Re: Niemiecki bagnet z łańcuchem(Pytanie do Hermann-a)

Postautor: bert.f » 21 sty 2019, 20:32

Witam, norweski souvenir z oryginalnego bagnetu lata 70 xx wieku,pytałeś o ten bagnet na forum odkrywcy

Suchy7791
Posty: 17
Rejestracja: 02 sie 2018, 7:13

Re: Niemiecki bagnet z łańcuchem(Pytanie do Hermann-a)

Postautor: Suchy7791 » 22 sty 2019, 20:38

Faktycznie (sks),jednak informacje z kilku źródeł wydają mi się bardziej wiarygodne.Hermann (kilka wiosen temu ;) )na temat tego bagnetu miał inną teorię,liczyłem że może mieć świeże wiadomości...

Awatar użytkownika
pietka
Posty: 393
Rejestracja: 19 sie 2016, 23:05
Kontaktowanie:

Re: Niemiecki bagnet z łańcuchem(Pytanie do Hermann-a)

Postautor: pietka » 22 sty 2019, 21:35

Powitać.
Tak na logikę sprawę rozbierając. Warto zadać sobie kilka pytań
1. Jakie zastosowanie można przypisać temu dodatkowi do regulaminowej broni, kiedy żaden regulamin go nie przewidywał?
2. Jak wypada porównanie technologii i staranności wykonania bagnetu i łańcucha?
3. Dlaczego taki dodatek nie jest opisany w literaturze, która akurat w temacie niemieckich bagnetów jest nawet nadreprezentatywna?
4. Ile teorii i opinii słyszałem, czytałem na podobne tematy, szczególnie od sprzedających?
Myślę, że krytyczna odpowiedź na te i podobne pytania ukierunkuje myślenie na najprawdopodobniejsze wyjaśnienie.
Czapką do ziemi
Pozdrawiam
Tomek
pietka.pol.pl

bert.f
Posty: 67
Rejestracja: 17 sty 2017, 18:01
Lokalizacja: Lubelska Wieś

Re: Niemiecki bagnet z łańcuchem(Pytanie do Hermann-a)

Postautor: bert.f » 23 sty 2019, 5:30

Witam, będąc w kraju Wikingów widziałem takie bagnety na własne oczy ,jak i podobne z pamiątkowym grawerunkiem na pochwie co moim zdaniem zakrawa już na dewastację. Co zrobić, Norwegowie tak mają, dużo bagnetów mało ludzi. Tak nawiasem mówiąc posiadają znaczne ilości "naszych " bagnetów które to Armia Norweska w latach 60 wysprzedawała z wojskowych magazynów

Awatar użytkownika
Hermann
Posty: 431
Rejestracja: 10 mar 2016, 22:27
Lokalizacja: EU/Dolnyśląsk
Kontaktowanie:

Re: Niemiecki bagnet z łańcuchem(Pytanie do Hermann-a)

Postautor: Hermann » 24 sty 2019, 16:04

Suchy7791 pisze:Faktycznie (sks),jednak informacje z kilku źródeł wydają mi się bardziej wiarygodne.Hermann (kilka wiosen temu ;) )na temat tego bagnetu miał inną teorię,liczyłem że może mieć świeże wiadomości...


Tylko krowa nie zmienia zdania :) poza tym próbowałem na różne sposoby ustalić czy owe "Łańcuszki" były na wyposażeniu niemieckich jednostek górskich, pomimo paru miesięcy poszukiwań nie dogrzebałem się do wiarygodnych źródeł, które mogły taki fakt potwierdzić, lub mu ZAPRZECZYĆ, ale biorąc pod uwagę niemiecki "alles in Ordnung", gdyby był na wyposażeniu to był by ujęty gdzieś w jakichś wykazach uzbrojenia GJ, a takowych informacji, przynajmniej w tej do której się dogrzebałem, nie znalazłem. Dogrzebałem się natomiast do źródeł norweskich, ale nie mogę tego teraz odtworzyć bo gdzieś mnie to wcięło, w każdym razie jest to element występujący jedynie w tym wzorze bagnetu i tylko u Wikingów.


Wróć do „Europa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość