Tasak co zacz?

Moderatorzy: Hermann, Hary.Z

Awatar użytkownika
feniks
Posty: 152
Rejestracja: 04 paź 2021, 21:04
Lokalizacja: Lubelskie

Tasak co zacz?

Postautor: feniks » 10 paź 2021, 8:48

Ostatnio czytałam książkę Obrazek gdzie napotkałam opis walki "szabli węgierskiej z tasakiem". Szczerze wróciłam do sceny bo myślałam, że źle przeczytałam, ale jak byk pisało TASAK.
Czy to coś jak "pogrzebacz" ?

Erih
Posty: 933
Rejestracja: 16 kwie 2019, 20:37

Re: Tasak co zacz?

Postautor: Erih » 10 paź 2021, 10:20

Czołem Towarzystwu.
Feniksie, a w jakim okresie dana akcja się działa? I w jakich rejonach?
Tasak był pełnoprawną bronią białą, ale co to dokładnie było, zależało od czasów i regionu - inaczej wyglądały tasaki późno średniowieczne, a inaczej powiedzmy w XIX wieku.
Prosimy deczko więcej detali!
Pozdrawiam Marcin

Awatar użytkownika
feniks
Posty: 152
Rejestracja: 04 paź 2021, 21:04
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Tasak co zacz?

Postautor: feniks » 10 paź 2021, 14:03

Erih pisze:Czołem Towarzystwu.
Feniksie, a w jakim okresie dana akcja się działa? I w jakich rejonach?
Tasak był pełnoprawną bronią białą, ale co to dokładnie było, zależało od czasów i regionu - inaczej wyglądały tasaki późno średniowieczne, a inaczej powiedzmy w XIX wieku.
Prosimy deczko więcej detali!
Pozdrawiam Marcin


Bardzo dziękuję za odzew Obrazek

Służę większą ilością informacji.

Rok Pański 1462.

Imperium Osmańskie rośnie w siłę. Sułtan Mehmed II Zdobywca przekroczył Dunaj i stanął u wrót Europy. Lada dzień sto tysięcy tureckich żołnierzy zaleje chrześcijańskie ziemie. Na kościelnych wieżach załopoczą zielone sztandary. Krzyż upadnie, zastąpiony przez półksiężyc. Z dzwonnic rozlegać się będzie zawodzenie muezinów.

Janos Lechoczky, kapitan elitarnych Czarnych Legionów, wyrusza na Wołoszczyznę, by spotkać człowieka, który ma ponieść sztandar nowej krucjaty przeciw niewiernym. Człowieka zdolnego stawić czoło całej tureckiej potędze. Ten człowiek to hospodar Wołoszczyzny — Vlad Dracula.

Bohater czy zbrodniarz nabijający swoich wrogów na pal?
Legendarny wampir czy genialny strateg?
Kim tak naprawdę jest Vlad Dracula?

Erih
Posty: 933
Rejestracja: 16 kwie 2019, 20:37

Re: Tasak co zacz?

Postautor: Erih » 10 paź 2021, 15:58

Czołem Feniksie.
Tak więc mamy Europa Środkowa, koniec średniowiecza/początek renesansu.
Na owe czasy tasak był bronią jednosieczną, średniej długości, w oprawie mieczowej. Inaczej falchion.
Tu ładny, choć nieco nietypowy przykład: http://mieczesredniowieczne.pl/rekonstr ... ka-z-xivw/.
Często używany przez mieszczan, chłopów ale też przez formacje piechoty, jako broń boczna, uzupełniająca.
W ciasnocie mógł być nawet poręczniejszy od ówczesnych mieczy.
Pozdrawiam Marcin

Awatar użytkownika
feniks
Posty: 152
Rejestracja: 04 paź 2021, 21:04
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Tasak co zacz?

Postautor: feniks » 10 paź 2021, 19:27

Erih pisze:Czołem Feniksie.
Tak więc mamy Europa Środkowa, koniec średniowiecza/początek renesansu.
Na owe czasy tasak był bronią jednosieczną, średniej długości, w oprawie mieczowej. Inaczej falchion.
Tu ładny, choć nieco nietypowy przykład: http://mieczesredniowieczne.pl/rekonstr ... ka-z-xivw/.
Często używany przez mieszczan, chłopów ale też przez formacje piechoty, jako broń boczna, uzupełniająca.
W ciasnocie mógł być nawet poręczniejszy od ówczesnych mieczy.
Pozdrawiam Marcin


Czołem Marcinie. Obrazek

Sorki, że dopiero teraz (ale lepiej późno niż wcale) mam na imię Krystyna (zdrobnienia, ksywki mi nie przeszkodzą) jeśli ktoś ma życzenie to proszę używać zamiast feniksa.
Obrazek

Dziękuję za wyjaśnienia i link. Zaskoczyło mnie faktycznie jego przeznaczenie, wszechstronność i kształt. Kawał klingi nietypowo zakończony. Rozumiem, że jedną z funkcji było rozwalanie hełmów tudzież zbroi czy nadawało się do wyłuskiwania z dłoni broni bo jakoś mi do tego pasuje.
Bo już wyobrażałam sobie gościa z rzeźnickim tasakiem :lol:
Czy zechcę za dużo gdy dopytam, czy tylko takie tasaki występują? Mieczy mamy "skolko ugodno" czy coś podobnego występuje z tasakami.

Ciut obawiam się pytać, bom laik i świeżak (forma męska bo jakoś lepiej brzmi) :lol: proszę o wyrozumiałość.

Ukłony
Krystyna

Awatar użytkownika
toyotomi
Administrator
Posty: 3396
Rejestracja: 08 mar 2016, 22:58
Lokalizacja: EU/de

Re: Tasak co zacz?

Postautor: toyotomi » 11 paź 2021, 17:56

Czołem Waszmościance.
feniks pisze:napotkałam opis walki "szabli węgierskiej z tasakiem".

To jest możliwe - w przypadku jednej (z dwóch ) konstrukcji głowni tasaków.
Które za czasów sułtana Mahmed'a II Zdobywcy (XVw) osiągnęły formę - bardzo - zbliżoną do szabli.
A co to był - tasak - poniżej.
....................
Tasak, – jako broń – przyjmowana jest najczęściej za broń tzw. chłopską. Co w dużej mierze jest uzasadnione. Oczywiście, tasaka używało – również rycerstwo, – chociaż w znikomym wymiarze.

Broń ta, uznawana jest, za „ubogiego krewnego” miecza z racji swojej dosyć prostej konstrukcji, o jednosiecznej głowni.

Jednocześnie badania bronioznawcze dowodzą, że – tasak – miał bardzo dobre parametry bojowe. Głownia znacznie cieńsza od głowni miecza, dawała lepsze rezultaty cięcia, przy użyciu mniejszej siły. Długość głowni wahająca się w granicach 65-75cm, nadawała się do walki w zwarciu. Dochodzi do tego fakt używania tasaków, jako narzędzia w warunkach obozowiska. A że tasak, poręczny w robocie, dobry do bitki i prosty w wykonaniu. To – jak ulał – pasuje pospólstwu. To chłopstwo i mniej zamożna część społeczeństwa – chętnie – tasaka zażywała. Jako broń niedrogiej produkcji, mogli sobie na niego pozwolić. No i kowal, niekoniecznie mistrzem będąc, taki tasak mógł wyklepać.
Nie jest to regułą. Bo wśród tasaków, zdarzają się egzemplarze z górnej półki, z – rzeczywiście – mistrzowskim wykonaniem i nie dla byle kmiotka. Szczególnie wśród tasaków włoskich, pod koniec XVI w.
.....................
Druga strona medalu – tasak – to tak „pojemne” określenie, że – większość – wszystko, co jest krótsze od miecza, a dłuższe od sztyletu, określaja mianem – tasaka. No i – często – znajdziemy, różne kordy, machairy, kopisy, falcaty, określane mianem – tasaków.
Podejście takie jest błędne, ponieważ przeczy zasadom specyficznej konstrukcji, określonej dla tasaka. Który ewoluował wraz z mieczem, miał swoją linię rozwoju i mutacji konstrukcyjnej.
1.tasak bojowy.JPG

Konstrukcja broni, określona, jako – tasak – pojawiła się na przełomie XII i XIII w. we Włoszech, określana, jako – Falchion
(co tłumaczymy jako - „miecz”)
I funkcjonowała do XVI wieku włącznie, kiedy to tasaki zaczęto używać – jedynie – w myślistwie i jako narzędzie gospodarskie.

Tasaki w swojej konstrukcji rozwojowej ewoluował w dwie odrębne konstrukcje głowni. Które rozwijały się i mutowały – niezależnie.
1.tasaki.jpg

a – tasak używany do walki pieszej – głownia płaska, (forma maczety) rozszerzająca się w kierunku sztychu.
……sztych zaokrąglony o różnym promieniu okręgu, w zależności od miejsca i czasu.
b – tasak używany – również - do walki z konia – głownia znacznie węższa – również rozszerzająca się – lekko w kierunku sztychu.
…..sztych wycięty w formę „pazura” o wielkości i kształcie zależnym od miejsca i czasu.
Oprawy obu typów tasaków – to oprawy mieczowe, z jelcem i głowicą trzonu rękojeści.

Tasaki typu „a” – przez cały czas funkcjonowania, nie zmieniały – zbytnio – formy konstrukcji głowni.
1.tasak.2.jpg

Natomiast, tasaki typu „b” – ewoluowały w kierunku formy szabli. Konstrukcja ta – charakterystyczna – dla tasaków włoskich.
1.falchion.1.JPG

Charakterystyczną cechą wczesnych tasaków typu „b” – była krawędź tnąca. Głownie odkuwane i ostrzone były od strony – kwarty „wewnętrznej” (tak by to było dziś określone).
W miarę rozwoju tasaka i mutowaniu konstrukcji w kierunku szabli. Krawędź tnącą formowano po stronie - tercji „zewnętrznej”.
1.falchion.ostrze.JPG

Tasaki, jako eksponaty historii materialnej, są obecnie najrzadziej spotykane w oryginalnych artefaktach – w porównaniu do innej broni białej. Do naszych czasów (w całej Europie) - oryginałów, przetrwało jedynie kilkanaście sztuk.
........................
W Polsce mamy przedstawiciela tej konstrukcji.
Jest to tasak nazywany – mieczem św. Piotra (lub miecz Malchusa) – znajdujący się w Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu.
1.rys,z 1860.JPG

........................
Pomimo – a może przede wszystkim – z braku oryginalnych eksponatów tej konstrukcji. Obecnie – tasak – stanowi formę najczęściej projektowanych i wytwarzanych broni fantazy. Czy to w animacjach komputerowych gier, czy rekwizytów filmowych, czy też rzeczywistych eksponatów dekoracyjnych.
..........................
Pochodzenie konstrukcji tasaka – niektórzy bronioznawcy wywodzą od broni ludów bliskiego wschodu. Posiłkując się ikonografią z epoki przedstawiającą wyprawy krzyżowe.
Combat_deuxième_croisade.jpg

Jest to – jedynie – naciąganie faktów, ponieważ wśród tych ludów (saracenów), nie zidentyfikowano żadnego uzbrojenia o konstrukcji, która przyjęta została przez bronioznawców, jako charakterystyczna dla typu broni, określanej mianem – tasaka.

Według badań historyków sztuki, forma i styl broni, jaką – na malowidłach dzierżą saraceni, przedstawiona jest – jedynie, – aby można było rozróżnić, kto jest rycerzem krzyżowym, a kto wrogiem. Ta konwencja artystyczna weszła w życie, gdy standardowy miecz saraceński był prostym mieczem obosiecznym. Wyobrażenie broni na malowidłach, może być oparte na europejskim tasaku. Ale nie stanowi ono, o faktycznym posiadaniu i używaniu tasaków przez wojska saraceńskie.

(inne malowidła z epoki, przedstawiają – w rękach saracenów – maczugi. Co jasno obrazuje jak ówcześni artyści przyklejali saracenom etykietę „wroga”).
Odnośnie epokowych malowideł, przedstawiających wojny krzyżowe. Najbardziej prawdopodobnym jest fakt, że artyści mogli obrazować broń saracenów, stylizując wczesny typ osmańskiej broni – Kılıç, – która była szablą, a nie tasakiem.
1.1.kilidż.JPG

.....................
W pojedynku szabli z tasakiem - w przypadku konstrukcji tasaka o głowni typu szablowego - obaj przeciwnicy mieli równe szanse.
W innym przypadku - tasak klękał przed szablą.

pzdr.
stani
花は桜木人は武士

Awatar użytkownika
feniks
Posty: 152
Rejestracja: 04 paź 2021, 21:04
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Tasak co zacz?

Postautor: feniks » 11 paź 2021, 19:13

Czołem, Waści.

Muszę powiedzieć, że nie przypuszczałam by tasak, o którym pierwszy raz usłyszałam, posiada tak daleką historię. No i ewoluował ten "b" bardzo ciekawie.

Ten Kılıç, mi się podoba, ma to "coś" :lol: Dobrze, że nie ma takich pod ręką bo Kryśka jak nic by kupowała :lol:

Jeszcze mnie przerobicie na kolekcjonerkę Obrazek

Dziękuję Stani za ciekawą i wyczerpującą analizę.

Ukłony
Krystyna

Patryk Maćkowiak
Posty: 21
Rejestracja: 19 sty 2021, 16:43

Re: Tasak co zacz?

Postautor: Patryk Maćkowiak » 10 gru 2021, 18:53

Może ktoś pochwalić się zdjęciem kolekcji tasaków ?

Awatar użytkownika
toyotomi
Administrator
Posty: 3396
Rejestracja: 08 mar 2016, 22:58
Lokalizacja: EU/de

Re: Tasak co zacz?

Postautor: toyotomi » 10 gru 2021, 19:30

Czołem.
Patryk Maćkowiak pisze:Może ktoś pochwalić się zdjęciem kolekcji tasaków ?

Co najwyżej - tasaków wojskowych / saperskich XIX-XX w.
Które z wyżej omawianymi tasakami, mają - jedynie - wspólną nazwę.

pzdr.
stani.
花は桜木人は武士

Patryk Maćkowiak
Posty: 21
Rejestracja: 19 sty 2021, 16:43

Re: Tasak co zacz?

Postautor: Patryk Maćkowiak » 10 gru 2021, 23:49

Przepraszam, moja wina. Zapomniałem o tym napisać


Wróć do „Tasaki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości